Tooway uydu internet (Eutelsat)

Tooway uydu internet (Eutelsat)

tooway uydudan internet

kolay ve hızlı kurulum

Tooway™ uydu internet Eutelsatın ev kullanıcılarına yönelik olarak pazara sunduğu çift yönlü uydu internet sisteminin adıdır. Uydu üzerinden iki yönlü (Transmit – Receive) sistemlerin aylık maliyetlerinin ev kullanıcıları için oldukça yüksek olduğu uydu operatorleri tarafından kabul edilmekteydi. ADSL ve diğer erişim hizmetleri ile rekabet edebilmek için arayış içine giren firmalar uygun çözümlerle pazarda yavaş yavaş yerlerini almaya başladılar. Eutelsat’ın KA-STAR uydusu üzerinden (9 derece Doğu – 9E) Tooway internet hizmeti ev kullanıcılarını hedef kitle olarak belirlemiş durumda. Yüksek aylık maliyetli çözümlere göre ev kullanıcılarına yönelik farklı paket ve tarifelerle tooway ile uydu üzerinden internet satın almak çok daha cazip hale gelmiş durumda.

Tooway™ çift yönlü uydu internet nedir ?

Eutelsat’ın uydu internet çözümüdür. KA-SAT uydusu üzerinden servis verilmektedir. Yüksek hızlı (max 10Mbps download) olanağı sağlamaktadır. Kullanılabileceği coğrafya olarak tüm Avrupa ve Akdeniz kıyısı ülkeleri gösterilmektedir. Küçük yapısı, kolay kurulumu öne çıkan avantajlarıdır. Tooway modemi ile bilgisayaranızın LAN bağlantısını yaptıktan sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Türkiye içinde istenilen bölgede 80cm’lik çanak yardımıyla kullanılabilir. Coğrafya bağımsızdır ve herhangi bir telefon altyapısına ihtiyaç duymaz. Tooway uydu internetin avantajları kısaca bu şekilde sayabiliriz.

Tooway uydu internet tarifeleri nelerdir?

Light usage – Internet bağlantınızı sadece web sayfalarında dolaşmak için, arkadaşlarınız ve ailenize mail göndermek için kullanıyorsanız bu tarife sizin için yeterlidir. Kullanabileceğiniz 4GB’lık kota ile aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • 180 saat browsing (web sayfası izleme)
 • 20 klip
 • 60 fotoğraf
 • 250 döküman
 • 1 film
 • 2500 e-posta

Frequent usage – Evdeki internet bağlantınızı web sayfalarında gezinti, e-posta göndermek, Youtube üzerinden video izlemek ve resim/döküman alıp göndermek için kullanıyorsanız bu tooway uydu internet paketini kullanabilirsiniz.  Kullanabileceğiniz 8GB’lık kota ile aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • 300 saat browsing (web sayfası izleme)
 • 25 klip
 • 150 fotoğraf
 • 500 döküman
 • 4 film
 • 5000 e-posta

Heavy usage – Interneti daha profesyonel anlamda kullanıyorsanız. Bu tooway uydu internet paketini kullanabilirsiniz. 13GB’lık kota ile aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • 540 saat browsing (web sayfası izleme)
 • 40 klip
 • 250 fotoğraf
 • 800 döküman
 • 6 film
 • 8000 e-posta

Very heavy usage – Evinizde güçlü bir network bulunduruyosanız ( 2-3 tane profesyonel anlamda kullanılan bilgisayar), ve yüksek dosya transferine ihtiyaç duyuyorsanız bu tooway uydu internet paketini kullanabilirsiniz. 25GB’lık kota ile aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • 720 saat browsing (web sayfası izleme)
 • 100 klip
 • 400 fotoğraf
 • 1000 döküman
 • 15  film
 • 10000 e-posta

Not: Yukarıda verilen browsing, klip, mail gibi kriterlerin hesaplanmasında aşağıdaki değerler esas alınmıştır. Siz kendi kullanımıza göre hangi tooway internet paketini almanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

100 e-posta = 1 MB

3 döküman = 1 MB

1 resim= 1 MB

1 saatlik browsing = 10 MB

1 mp3  = 3 MB

10dakikalık video görüntüsü  (örnek: youtube) = 60 MB

1 film = 700 MB

Tooway uydu internet ile ilgili sıkça sorulan sorular

 • Tooway uydu internet ne kadar hızlıdır?

Tooway uydu internet ile 10 Mbps download ve 4Mbps upload hızlarına çıkmak mümkündür.

 • Tooway uydu internet sistemini ben kurabilir miyim?

Daha önce bu tür sistemlerle ilgili deneyiminiz varsa evet. Ancak tavsiye edilen yetkili bayi tarafından kurulum yapılması ve devreye alınmasıdır.

 • Ne kadar bir ücret ödemem gerekiyor?

Avrupa standartlarında bakıldığında normal bir tooway uydu internet paketin aylık ücreti ADSL aylık ücretleriyle hemen hemen aynıdır. Kurulum ve ekipman bedeli ayrıca alınmaktadır.

 • Telefon hattına ihtiyacım var mı?

Hayır

 • Minimum Bilgisayar ihtiyacı nedir?

Linux ya da Windows yüklü bir PC, 10/100 Mbps ethernet kartı yeterlidir. Harici bir donanıma gerek yoktur.

 • Oyun oynanabilir mi?

Teoride evet oynanabilir. Ancak Gecikme süresinden (600-650ms)  dolayı tavsiye edilmemektedir.

 • Tooway nedir?

Uydu üzerinden bidirectional  internet erişimi sistemidir. Bidirectional, gönderim ve alım paketlerinin tamamen uydu üzerinden taşınmasıdır. Karasal bir telefon hattına ihtiyaç duyulmamaktadır.

 • tooway neden daha ucuz?

Normalde geniş coğrafi alanlar arasında haberleşme için  uydu sistemlerinde Ku band frekansları kullanılmaktadır. Ku- bandlardaki band genişlikleri 72Mhz vb değerlerde kullanılmaktadır. Ka-band ise daha küçük coğrafi alanların kapsanmasında kullanılabilir. Özellikle son dönemlerde Avrupa kıtası için uydular üzerinde daha fazla yer almaya başlamıştır. 1Ghz gibi yüksek bir kapasiteye sahiptir.  Kapasite maliyetleri düştüğü için son kullanıcıya daha ucuz internet sağlamak mümkün olmuştur.

Tooway Dünya’dan Haberler

Avrupa’nın önde gelen uydu operatörü Eutelsat Skylogic ile Norveç’te Tooway geniş band uydu internet erişim hizmeti satış anlaşması imzaladığını duyurdu. Anlaşma 15 Mayıs 2012 tarihinde imzalandı.

Anlaşmaya göre Norveç’in kırsal alanlarında 10 Mbps’ye kadar geniş band erişim hizmeti sağlanacak. Hizmet DirectConnect Tooway servisi üzerinden verilecek . Direct Connect Tooway SEO’su Jan – Tore Dannemark, Norveç’in kırsal kesimlerine geleneksel  telefon hatlarıyla ulaşılamadığını, Tooway ile yüksek hızlı internet verecekleri için çok heyecanlı olduklarını açıkladı.

Tooway Norveç ile ilgili bu açıklamayı yaptıktan sonra bende tekrar Tooway Türkiye Kurulumlarını araştırmaya başladım. İşlerin rayına oturduğu müjdesini vermek istiyorum.

Tooway Türkiye Kurulumlarını kimin yapacağı belli oldu

Tooway Türkiye kurulumları ile ilgili uzun süredir bir belirsizlik vardı. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşımlarını yorum olarak bırakıp bilgilerini aktardılar. Kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Tooway resmi internet sitesinde yer alan yasal distribütörü Eser Telekom ile VSAT Uydu Haberleşme firması kendi aralarında bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmaya göre tüm Türkiye genelindeki Tooway kurulumlarını VSAT Uydu Haberleşme firması yürütecek. Fiyat ve kurulum bilgilerini aşağıdaki firma bilgilerinden temin edebilirsiniz.

tooway Türkiye uydu internet kurulum

Benzer konular:

Kaynak: http://www.tooway.com

28 Comments

 1. Çok harika bir araştırmacısın TEBRİKLER çok güzel olmuş.

 2. Guzel bir anlatim olmus fakat Turkiyede malesef satan yok.Yurtdisindan alabiliyorsun fakat gumrukten kocaman canagi iceri almayacaklari icin simdilik imkansiz..Son internet yasasını soylemiyorum zaten…

 3. emeğine sağlık bu hizmeti nerden ve ne şekilde temin edeceğimizide yazarmısınız.maliyet vs.şimdiden teşekkür ederim
  msn me gönderirseniz sevinirim saygılar.

 4. Temin edilebilecek firmalarla ilgili biraz karışıklık var. Görüştüğüm firmalardan bir kaç tanesi tooway hizmetini satabildiklerini söyledi. Diğer firmalar ise Eutelsat’ın Türkiye pazarı için oluşum içinde olduğunu dolayısı ile tooway hizmetinin henüz satılamadığını ilettiler. Anladığım kadarı ile 2011 sonlarına doğru Kasım – Aralık gibi satılabilecek. Tabi gerekli onay ve izinler alınabilirse.

 5. arkadaşlar ben bu sistemi afganistanda kullanacağım ordada işe yararmı ve paket fiyatları ekipman fiyatları ve nereden temin edebiliriz ben izmirdeyim şuan izmir civarında varmı satan bu cihazlardan ve sadece msn ( görüntülü konuşma için ) hangi paketi seçmeliyim alırken ? şimdiden teşekkürler.

 6. Merhaba,
  Tooway uydu internet ile ilgili olarak belirsizlik devam ediyor gibi. Türkiye için yasal izinlerin çıkması bekleniyor diye duydum. 3-4 tane firma yurtdışındaki eğitimlere katıldılar ama henüz satışı konusunda bir gelişme yok. Bu arada Tooway satışı için eğitim alan firmalardan bir tanesi İzmir firması. Afganistan için kimden destek alabilirsiniz bilmiyorum. Diğer yandan, uydu internet (çift yönlü) için Türkiye’de faaliyet gösteren ve genelde yurtdışı kurulumlar yapan firmalar var. Ancak yazılarımda da belirttiğim gibi fiyat biraz yüksek. Tek bir kullanıcı için biraz külfetli olabilir (-ilk kurulum maliyeti ve aylık ödemeler). uyduhab@gmail.com adresine iletişim bilgilerinizi ve taleplerinizi iletebilirseniz size fiyat bilgisi verebilirim.

 7. ARKADAŞLAR BU SİSTEMİN TÜRKİYEDEKİ AYAĞI İÇİN EUTELSAT TARAFINDAN BEN VE Bİ KAÇ ARKADAŞ EĞİTİM GÖRDÜK ŞU ANDA TOOWAY ANTENLER BENİM VE DİĞER ARKADAŞLARIN İŞYERLERİNDE KURULU ÇALIŞIR VAZİYETTE FAKAT TÜRKİYEDE SATIŞI İÇİN HENÜZ YASAL PROSEDÜRLER VE İZİNLER ALINAMADI

 8. Eutelsat teknik ekipten bir heyet 2011 Kasım ayı içerisinde İzmir’de 2 firmaya eğitim vermişti. Bu firmalardan bir tanesi satış / pazarlama ayağını yürütürken diğeri kurulum ve arıza müdahalelerini gerçekleştireceklerdi. Yasal prosedürlerin aşılması bekleniyor. Anladığım kadarı ile internet üzerinden gönderilen trafiğin kontrol edilebilmesi için bir takım prosedürler araştırılıyor.

 9. TOOWAY Uydu İnternet Hizmeti son kullanıcıya çok hesaplı ve süper hızlı servis hizmeti verecektir.
  Fakat sizlerde biliyorsunuz bir takım prosüdürleri ve izinleri almak çok kolay olmuyor.
  İZMİR de Uydu internet hizmeti ile ilgili eğitim verildi TÜRKİYE genelinde bazı meslektaşlarımız ile montaj
  ve kurulum eğitimleri alındı.
  En kısa zamanda sistem faliyete geçecek TÜRKİYE geneli sahada sistemler kontrol amaçlı çalışıyor çok güzel
  sorunsuz olarak kesinti olmadan test çalışmaları devam ediyor.

  SAYGILARIMLA
  vsat uydu haberleşme
  hiz.san.tic.ltd.şti

 10. TOOWAY’İN TÜRKİYEDE 2 DİSTRİBÜTÖRÜ VAR.
  1.FİRMA PROSEDÜRLER VE İZİNLERDEN DOLAYI BİRKAÇ AY İÇİNDE FAALİYETE GEÇEÇEĞİNİ SÖYLÜYOR.
  2.FİRMA :SATIŞTA OLDUĞUNU VE FİYATLARI BELİRTTİ.
  DOWNLOAD :10 8 6
  UPLOAD :2 2 1
  KOTA :50 GB 50 GB 50 GB (3 PAKETTE 31 MAYISA KADAR 50 GB SONRA 25 GB DİYELİMKİ GB AŞTINIZ HER 1 GB BAŞINA 28 TL)
  KURULUM :355 TL 355 TL 355 TL(DİYELİMKİ İPTAL ETTİRDİĞİNİZ VERİLEN ÇANAK MODEM GERİ ALINIYOR 355 TL GİDİYOR)
  AKTİVASYON :115 TL 115 TL 115 TL
  AYLIK ÜCRET:175 TL 130 TL 82 TL
  BİDE TOOWAYDİRECT.COM SİTESİNDEN PURCHASE BÖLÜMÜNDEN YURTDIŞI FİYATLARINA BAKIN!!!WELCOME TÜRKİYE…

 11. DOWNLOAD VE UPLOAD (MB)DİR

 12. YAZIMDA 2 FİRMANIN ADINI BELİRTTİM FAKAT REKLAM İHTİMALİNDEN DOLAYI KALDIRILDIĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM.BU 2 DİSTRİBÜTÖRÜ ÖĞRENMEK İSTEYENLER.TOOWAY.COM(PURCHASE BÖLÜMÜNDEN BAKIP TLF ARAYIP BİLGİ ALABİLİRLER)İNTERNETİN YÜKSEK HIZDA SORUNSUZ AZ MALİYETLİ VE YASAKSIZ BİR BİR ÜLKE TEMENNİSİYLE….

 13. Merhaba,
  Tooway uydu internet ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Firma isimlerini reklam ihtimalinden dolayı kaldırmadım. Henüz kesinleşmediği için firma isimlerini yayınlamak istemedim. Sizin paylaşımınızdan sonra biraz daha araştırma yaptım. Edindiğim bilgiye göre; Tooway sayfasında belirtilen firmaların Ana bayi yetkileri olmayacak. Tek bir firma (Öğrendiğim kadarıyla İzmir’li bir firma); ekipman temini, kurulum, devreye alma ve servis hizmetlerini yürütecek. Diğer firmalar ise pazarlama ve satış kanadında bu firmaya bağlı olarak çalışacaklar. Tooway hizmetinin satışı yine bayi ve son kullanıcı fiyatları üzerinden yürütülecek. Böylece son kullanıcı hangi firmadan alım yaparsa yapsın fiyat değişmeyecek.
  Tooway uydu internet satışlarının ise kısa bir süre sonra başlayacağını söylediler. Ufak bir kaç pürüz giderildiğinde sanırım uydu üzerinden ucuz internet’in önünde pek fazla bir engel kalmayacak.
  Saygılarımla,

 14. SİTE ÜZERİNDEKİ VERDİĞİNİZ BİLGİLER EMEĞİNİZ VE ÖZELLİKLE TOOWAY KONUSUNDA ARAŞTIRMACILIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDER EN YAKIN ZAMANDA BU FİRMANIN TOOWAY ÜCRETLENDİRME POLİTİKASI İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİ PAYLAŞMANIZI BEKLİYORUM.
  SAYGILARIMLA CENK BEY…

 15. Ev kullanıcıları için iyi şeyler olur umarım. Sıkıldım ben Araplara haketmetikleri paraları kazandırmaktan…

 16. Merhaba,
  Tooway Türkiye satışlarını ve kurulumlarını gerçekleştirecek olan firmalarla görüştüm. Dediğiniz gibi Türkiye Distribütörü olarak Eser Telekom gözüküyor. VSAT Uydu Haberleşme Hizmetleri firması ile aralarında bir sözleşme imzalamışlar. VSAT Uydu Haberleşme ve Eser Telekom aralarında yaptıkları anlaşma gereği Tooway Türkiye kurulum ve satış hizmetlerini beraber yürütecekler. Konu ile ilgili farklı bilgiler edindiğimde sizlerle paylaşıyor olacağım.
  Saygılarımla,

 17. cenk bey gerçektende çok güzel bir çalışma inşallah türkiye genelinde başarılı olur ve tooway kurulumunu üstlenen VSAT UYDU HAB.Firmasınında bu işi hakkıyla yapacağından hiç bir endişem yoktur. Firmayı yakından tanıyan bir kişi olarak bunları söylüyorum. Hayırlısı olsun inşallah.
  selamlar saygılar

 18. hayırlısı olsun.bizde yakından takip ediyoruz

 19. Merhaba Erkan bey,
  Türkiye Tooway Uydu internet kurulum ve satışı ile ilgili olarak edindiğim son bilgileri Tooway Türkiye yazımda bulabilirsiniz. Montajların Profesyonelce yapılabilmesi için kurulum ekiplerine eğitim düzenleneceği bilgisini de aldım.. Umarım en kısa zamanda ucuz uydu internet kullanımı başlar.
  Saygılarımla

 20. Merhaba;
  Öncelikle Vsat Uydu Haberleşme LTD. ŞTİ. bünyesinde bulunmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim.Eser Telekomun düzenlemiş olduğu 25,05,2012 tarihindeki seminerde Tooway’i tanıma ve öğrenme fırsatı elde ettim. Uydu’dan kesintisiz hizmet verilmesi ve hiç bir şekilde kopma,donma vb. sıkıntılar yaşamadan internet kullanmanın keyfini çıkaran bir hizmet.Biraysel kullanıcılar , firmalar ,maden ocakları ,kum fabrikaları, vb . daha bir çok yerde kullanılarak ; telefonun, fiberin ve 3G’nin olmadığı tüm mekanlarda internetin sıkıntısız bir şekilde kullanılması gerçekten süper bir sistem.Şuan Türkiye bu sistemi tam anlamıyla tanımıyorsada biz Vsat Uydu Haberleşme LTD. ŞTİ. olarak bu sistemi tüm Türkiye ye tanıtmaya hazırız.

 21. Ferdi bey merhaba,
  Tooway Afganistan ile ilgili olarak VSAT uydu haberleşme firması size yardımcı olabilir.
  0232 243 84 84 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Ya da telefon numaranızı bırakırsanız (-sitede yayınlanmayacak -) onlar sizinle temasa geçerler.
  Saygılarımla,

 22. mükemmel bence tanışın olan üsttü şehir merkezi ne uzak iş yerleri için BULUNMAZ NİMET mutlaka yakından inceleyin

 23. karyağdı gece don oldu bu alet -15 derecede çalışırmı.

 24. Sorunuz için teşekkür ederim.
  Hava koşulları ile ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde
  ” Tooway antenleri olumsuz hava koşullarında da çalışacak şekilde tasarlanmıştır. 160 km/h hızlarda ya da yoğun kar/yağmur yağışında hizmet vermeye devam eder”. Gelen radyo sinyalleri güçlendirilerek iletilmektedir. Automatic Gain Control sistemi ile anten kazancının düşük olduğu seviyelerde güç otomatik olarak sistem tarafından arttırılmaktadır. Ayrıca anten çapının küçük olması ve yere göre dik pozisyonda monte edilmesi kar tutma oranını düşürmektedir.

  Almanya’nın kar alan yüksek kesimlerindeki yerleşim merkezlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabildiğini ileten okuyucularımız oldu.

  Saygılarımla,

 25. 14 10 2012 PAZAR Günü İZMİR de Uydu Dünyası Yetkilisi Süleyman ŞAHİN bey Seminer verdi TOOWAY SAT Firması Yetkisi Bektaş BİNGÖL bey ile Seminere Katıldık katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılaştık özellikle kiralama modeli çok güzel kullanıcı Tooway Terminallerini kiralama modeli ile de hizmet almaktadır.
  Fakat çok yakın zamanda ciddi olarak yaygınlaşacak ve resmi kurumlarıa hizmet vermeye başlamıştır hizmet ağını çok kısa zamanda yaygınlaştıracaktır.

  SAYGILARIMLA
  VSAT UYDU HABERLEŞME
  SAN TİC LTD ŞTİ

 26. paylaşım için tşkler

 27. arkadaşlar ben ercişte bir köyde öğretmen olarak görev yapmaktayım okulumuzda bu çanak ve modemden var geçen yıl çalışıyormuş ancak bu sene çalışmıyor bağlantı yok diyor.ilçe milli eğitime gittik turkcelli arayın diyorlar acaba bu konuda bize yardımcı olacak bir yetkili bulabilr miyiz?

 28. Merhaba,
  Bildiğim kadarı ile M.E.B’e bağlı okullarda Tooway dışında bir sistem kullanılıyor. TURKSAT Ankara yerleşkesinden kontrol ediliyor. Turksat ile iletişime geçmenizde fayda var.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir