Bir Sayfa Seçin

Affiliate  Nedir?

Affiliate Nedir? Vendor Nedir?. Affiliate marketing, internetten para kazanma ve dijital ürün kavramları her geçen gün daha fazla duymaya  başladığımız yeni tabirler. Yurtdışında çok daha oturmuş ve işlevsellik kazanmış bir sistemin temel unsurlarından bahsediyorum. Türkiyede ise Affiliate Marketing kavramı yeni yeni oturmaya başlamış durumda. Bununla ilgili mevzutlar yeni yeni düzenlenmektedir.

O zaman Affiliate Nedir?

Affiliate en kısa ve öz açıklamasıyla “iş ortağıdır”. Sizin ürününüzü sizin adınıza internet üzerinde tanıtıp satan ve sattığı ürün başına komisyon alan kişidir. Affiliate neden gerek var? Bu sorunun yanıtı çok basit. Pazarlamanızı  yürüten ancak maaş almayan çalışanlarınız olduğunu düşünün. Reklam giderlerinizi, pazarlama giderlerinizi zaman ve mekan düşüncelerinizi bir kenara bırakabileceğiniz anlamına gelen muazzam bir sistemdir. Siz ürünüzü hazırlıyorsunuz ve bu ürünü satıp para kazanabileceğini düşünen Affiliateler kolları sıvıyolar. Ürününüz ile ilgili  olarak forumlara yazılar yazıyolar, sayfalar oluşturuyorlar, googleda ve diğer reklam kanallarında reklam veriyorlar. Bu sayede müşterinizle sizi buluşturuyorlar. Sistemin en büyük avantajı affiliate sayısının sınırının olmaması. Bu işle ilgilenen herkes ürününüzü pazarlayabilir ve çok geniş kitlelere ulaşabilir.

Affiliate Sistemi nasıl çalışıyor?

Ürününüzü pazarlayan kişi yani Affiliate reklamlarına ya da forumlara bir link bırakıyor. Bıraktığı linkin içinde, ziyaretçinin kendi linkinden geldiğini belirten bir takım parametreler var. Ziyaretçi bu linki tıkladığında çerez denen tanıtım bilgisi ziyaretçinin bilgisayarına yerleşip satıcının sayfasına yönlendiriliyor. Eğer gelen ziyaretçi ürünü satın alırsa, Affiliate ürün sahibinin belirttiği komisyon miktarını almaya hak kazanıyor.

Sistem aslında oldukça geniş bir sistem. Fırsat buldukça bu konuda yazmaya çalışacağım. Affiliate Nedir? Affiliate iş ortağıdır. Vendor Nedir? Vendor ürün sahibidir.

Affiliate ve Affiliate Marketing ile ilgili sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.

Edit 21.02.2012

Affiliate Marketing’de yerimi nasıl alabilirim?

Odaklı Pazar’a giriş yaparak hemen ürün tanıtımına başlayabilirsiniz. Kayıt ücretsizdir.

Kayıt olmak için BURAYA tıklayın.

Bu konu ile ilgili olarak A’dan Z’ye eğitim niteliğinde Teobook Forum’u önerebilirim. Teobok Forum hakkında detaylı bilgi almak için yeni yazdığım Teobook Nedir? Teobook Sahtekar mı? okuyabilirsiniz. İsterseniz http://teobook.com sitesini ziyaret ederek ücretsiz video ve dersleri takip edebilirsiniz.

Benzer Konular: